مشاوره نرم افزار مودیان
دمو نرم افزار مودیان
Search

تفاوت اظهارنامه اصلی با اظهارنامه جایگزین در چیست؟

پرداخت مالیات براساس پروسه ای صورت می گیرد که در آن باید درآمد و سودهای دریافتی شخص حقوقی و یا شرکت مورد نظر در اظهارنامه ای ارسال شده و بعد از آن اقدام به پرداخت شود. در این بین باید بدانیم که تفاوت اظهارنامه اصل و اظهارنامه جایگزین در چیست و به چه منظور به کار می رود.اظهارنامه مالیاتی فرم یا فرم هایی است که به سازمان امور مالیاتی ارائه می شود و درآمد، هزینه و سایر اطلاعات مربوط به مالیات را گزارش می کند.

اظهارنامه به سه صورت وجود دارد.اظهارنامه اصلی، جایگزین و اصلاحی از انواع اظهارنامه هستند.برای پاسخ به این سؤال که تفاوت اظهارنامه اصلی و اظهارنامه جایگزین در چیست، باید در ابتدا با مفاهیم آن ها آشنا شویم.

اهمیت دانستن تفاوت اظهارنامه اصلی و اظهارنامه جایگزین در چیست؟

 • اظهارنامه مالیاتی به مالیات دهندگان اجازه می دهد بدهی مالیاتی خود را محاسبه کنند
 • برنامه پرداخت مالیات را برنامه ریزی کنند.
 • درخواست بازپرداخت برای پرداخت بیش از حد مالیات ها را داشته باشند.
 • افرادی که با مالیات سر و کار دارند باید بتوانند انواع آن و همچنین موارد کاربرد آن ها را از هم تفکیک کنند.
 • حسابدار باید بتواند به درستی از آن ها استفاده کند.

اهمیت دانستن اینکه تفاوت اظهارنامه اصلی و اظهارنامه جایگزین در چیست، باعث می شود تا افراد با دقت بیشتری به بررسی آن بپردازند.در اکثر کشورها، اظهارنامه مالیاتی باید سالانه برای یک فرد یا مشاغل با درآمد قابل گزارش، از جمله دستمزدها، بهره، سود سهام مستنداتی است که به سازمان امور مالیاتی ارسال شده است که درآمد، هزینه و سایر اطلاعات مالی مربوط را گزارش می کند.

کاربردها و تفاوت اظهارنامه اصلی و اظهارنامه جایگزین در چیست؟

اظهارنامه باید براساس ضوابطی تنظیم شود و البته با استفاده از نرم افزار انجام می شود.علاوه بر دانستن کاربردها و تفاوت های انواع اظهارنامه باید روش استفاده از این نرم افزار هم آموخته شود. کاربردهای اساسی اظهارنامه مالیاتی به شرح زیر است:

 • در اظهارنامه مالیاتی، مالیات دهندگان مسئولیت مالیاتی خود را محاسبه می کنند.
 • برنامه ریزی برای پرداخت مالیات
 • درخواست بازپرداخت برای پرداخت بیش از حد مالیات ها
 • اظهارنامه مالیاتی باید سالانه ثبت شود.

پس از گزارش درآمد، کسر و اعتبار، پایان بازده مبلغی را که مأمور پرداخت کننده مالیات یا میزان بازپرداخت مالیات را مشخص می کند.مالیات های اضافه پرداخت شده ممکن است در سال مالیات بعدی بازپرداخت شده و یا وارد شوند.

قبل از پاسخ به این سؤال که تفاوت اظهارنامه اصلی و جایگزین در چیست، باید بدانیم که پرداخت کنندگان مالیات ممکن است مبلغ پرداخت را به عنوان مبلغ واحدی پرداخت کنند یا برنامه های پرداخت مالیاتی را به صورت دوره ای انجام دهند.به همین ترتیب، بیشتر افراد شاغل ممکن است هر سه ماه مالیات را به صورت پیش پرداخت بپردازند تا بار مالیاتی خود را کاهش دهند.

اظهار نامه مالیاتی

اجرای نرم افزار اظهارنامه :

علاوه بر توضیحاتی که در مورد اظهارنامه باید ارائه شود، در هنگام اجرای نرم افزار هم باید توجه کرد که سه گزینه به نمایش در می آید که به شرح زیر است:

 • اظهارنامه اصلی
 • اظهارنامه جایگزین
 • اظهارنامه اصلاحی

اظهارنامه اصلی چیست؟

در صورتی از گزینه اظهارنامه اصلی استفاده می کنیم که قبلاً هیچ اظهارنامه ای به شرکت یا فرد مورد نظر فرستاده نشده باشد.در واقع برای اولین بار است که اظهارنامه ارسال می کنیم. برای ارسال اظهارنامه مهلت زمانی مقرر می شود و حتماً باید در این مدت زمان اقدام به ارسال آن شود.

برای ارسال اظهارنامه اصلی نباید در طول یک سال گذشته اظهارنامه ای برای شرکت مورد نظر فرستاده شده باشد.برای پاسخ به این سؤال که تفاوت اظهارنامه اصلی و اظهارنامه جایگزین در چیست، باید در مورد اظهارنامه جایگزین هم اطلاعات کسب کنیم.

 نکته مهم این است که در مورد هر دو اظهارنامه باید در زمان مقرر شده اقدام به ارسال آن کرد.

اظهارنامه جایگزین چیست و تفاوت اظهارنامه اصلی و اظهارنامه جایگزین در چیست؟

اظهارنامه جایگزین همانطور که از نامش پیداست بعد از اظهارنامه اصلی ارسال می شود.زمانی که اظهارنامه اصلی ارسال شده است و متوجه وجود ایراداتی در آن هستیم بنابراین باید به اصلاح آن پرداخت.

چه زمانی از اظهارنامه جایگزین استفاده می شود:

در صورت بروز اشتباه در اظهارنامه اصلی

 • برای اصلاح و بهبود کیفی اظهارنامه

در صورتی که اظهارنامه اصلاح شود و به اصطلاح اظهارنامه جایگزین به جای اظهارنامه اصلی ارسال شود، اظهارنامه جایگزین نقش اظهارنامه نهایی را ایفا می کند و دیگر اظهارنامه اصلی اعتبار نخواهد داشت.بعد از دانستن اینکه در چه زمانی از هر کدام از اظهارنامه ها استفاده می شود در واقع به این سؤال که تفاوت اظهارنامه اصلی و اظهارنامه جایگزین در چیست، پاسخ داده ایم.

برای ارسال اظهارنامه جایگزین می توان در همان مدت زمان مقرر شده اقدام کرد و نیازی است که بعد از این زمان اقدام به ارسال آن کرد.اظهارنامه اصلی بر طبق ماده 110 قانون مالیات نوشته می شود. مدیران اقتصادی معمولاً در تیرماه مشغول تنظیم اظهارنامه هستند.اظهارنامه مالیاتی به صورتی است که فرد باید از آن اطلاعات کامل به دست آورد و پس از آن اقدام به تنظیم و ارسال اظهارنامه کنند.

شرایط تأثیر گذار تفاوت اظهارنامه اصلی و اظهارنامه جایگزین در چیست؟

تفاوت اظهارنامه صلی و اظهارنامه جایگزین موضوع بسیار مهمی است که حسابداران باید از آن اطلاع کافی داشته باشند.شناخت کافی در مورد آن ها برای افرادی که با مالیات سر و کار دارند هم بسیار ضروری است.

 بعد از آشنایی کامل با اینکه تفاوت اظهارنامه اصلی و اظهارنامه جایگزین در چیست، باید شرایط تأثیرگذار در انجام آن را در نظر بگیریم که به شرح زیر است:

 • شرایط زمانی برای ارسال اظهارنامه بسیار حائز اهمیت است.
 • عدم آشنایی کامل با مدت زمان مقرر می تواند منجر به جریمه شود.
 • داشتن تخصص کافی برای پی بردن به اشتباهات موجود در اظهارنامه اصلی
 • مهارت لازم برای اصلاح و اعمال تغییرات مورد نظر در محاسبات اظهارنامه اصلی
 • کیفیت بالاتر اظهارنامه جایگزین بسیار تأثیرگذار است.
 • در صورت ارسال به موقع اظهارنامه دیگر شرایط بهتری را ایجاد خواهیم کرد.

اصول اساسی در اظهارنامه مالیاتی اصلی :

اظهارنامه به منظور اطلاع رسانی دقیق از سود و زیان انجام می شود. اصولی که در ارسال اظهارنامه مالیاتی باید به آن ها توجه کرد به شرح زیر است:

 • سال مالیاتی از فروردین آغاز شده و در آخر اسفند هم به اتمام می رسد.
 • در مورد اشخاص حقوقی ممکن است که سال مالی با توجه به اساس نامه با سال مالیاتی مطابقت نداشته باشد، در این مورد درامد مالی آن ها راهی برای شناخت درآمد کامل آن ها خواهد بود.
 • بعد از تشخیص میزان مالیات قابل پرداخت باید تا حداکثر چهار ماه بعد از سال مالی اقدام به پرداخت مالیات شود.

در پاسخ به این سؤال که تفاوت اظهارنامه اصلی و اظهارنامه جایگزین در چیست، باید به طور کامل تعاریف در نظر گرفته شوند.

Leave your comment
Comments
9/18/2022 6:11 PM
Смотрите на Баскино фильмы и
сериалы в HD качестве.. Доступ смотреть онлайн в хорошем
качестве бесплатно фильмы. Фильмы онлайн бесплатно в
хорошем hd качестве.
9/30/2022 7:28 PM
Фильм Быстрее пули 2022 года полностью доступен бесплатно и без регистрации Быстрее Пули Смотреть Онлайн Бесплатно В Хорошем Качестве HD 1080p
1/14/2024 9:47 PM
<a href=http://cials.yachts>cialis 5 mg best price usa</a> Tamoxifen s biggest physical challenge was muscle cramps in my calves
2/3/2024 1:03 AM
10 Myths Your Boss Is Spreading Concerning Find Accident Attorney injury car
2/8/2024 1:33 AM
Question: How Much Do You Know About Accident Attorneys In My Area?

Top accident attorney (dnpaint.co.kr)
2/18/2024 4:56 AM
How To Explain Accident Attorney Near Me To Your Grandparents accident Attorney near me
Filters
Sort
display