مشاوره نرم افزار مودیان
دمو نرم افزار مودیان
Search

News

معاون وزیر راه: ۲.۶ میلیون مسکن خالی ماند

Saturday, September 29, 2018

، حامد مظاهریان در همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران، اظهار داشت: بازار مسکن در دو حوزه مصرف و سرمایه‌گذاری تعریف می‌شود و تمام هدف سیاست گذاران این است که بازار مسکن برای مصرف مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در همه جای دنیا مسکن به دلیل داشتن کارکردهای متفاوت و اینکه کالایی بادوام است به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری دیده می‌شود، افزود: دخالت دولت در بخش سرمایه گذاری بازار مسکن باید به صفر برسد و دولت‌ها باید توجه خود را به بازار مصرفی مسکن معطوف کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در چهار سال گذشته بازار مسکن یک بازار مصرفی بود که این موضوع برای سیاست‌گذاران بخش مسکن ایده آل است، اما تحولات یک سال اخیر بازار مسکن را تحت تاثیر قرار داده است.

مظاهریان با تاکید بر اینکه مسکن بخشی از اقتصاد کلان کشور است و نمی‌توان جدای از اقتصاد آن را بررسی کرد، گفت: هر چقدر سیاست های کنترلی را اجرا کنیم، به کاهش سرمایه‌گذاری و کمبود مسکن و افزایش قیمت‌ها منجر می‌شود.

وی افزود: تجربه جهانی نشان می‌دهد دخالت دولت بهتر است از طریق بخش خصوصی انجام شود که برای نمونه مسکن مهر سال ۸۶ شروع شد و ۱۱ سال است که ادامه دارد، در حالی که اگر هزینه را دولت پرداخت می کرد و اجازه می داد بخش خصوصی کار ساخت و ساز را انجام دهد این میزان طول نمی‌کشید.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت در زمان عدم تعادل باید در بازار دخالت کند، تصریح کرد: سال گذشته دودهک جامعه زیر خط فقر مسکن بودند که این میزان اکنون بیشتر شده است، همچنین وجود بیش از ۲.۶ میلیون خانه خالی و از سوی دیگر نقدینگی سرگردان در بازار نشان می‌دهد دولت باید در بازار مسکن دخالت کند.

Leave your comment
Filters
Sort
display