09192353890

09192353890

فرم مشاوره

جستجو

آموزش حسابداری تولیدی

آموزش حسابداری تولیدی

حسابداری تولیدی مانند دیگر حسابداری ها از اهمیت بسیاری برخوردار است و حسابداران با فرا گرفتن فنون حسابداری تولیدی می توانند در امور مختلف به سازمان ها یا شرکت ها یاری برسانند. شرکت در دوره های آموزش حسابداری تولیدی یکی از راهکارهایی است که به حسابداران کمک می کند تا جایگاه شغلی خود را ارتقا ببخشند. در حقیقت حسابداری تولیدی برای هر شرکت و هر تجارتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و کلیه برنامه ریزی های مالی بر اساس اطلاعات به دست آمده از حسابداری تولیدی انجام می شود.

حسابداری تولیدی چیست؟

یکی از کاربردی ترین انواع حسابداری، حسابداری تولیدی ((Production Accounting است این نوع حسابداری یک پیش‌بینی دقیق از هزینه‌های پیشرو، برای تولید یک محصول در یک سازمان را برعهده‌ گرفته و با بیان آماری دقیق میزان ریسک‌پذیری و قیمت منطقی محصول را مشخص می‌نماید. بدین‌ صورت می‌توان به کمک ثبت‌های حسابداری صنعتی با خیالی آسوده‌تر وارد عرصه تولید شد و با کنترلی همه‌ جانبه بر روی هزینه‌های مواد، دستمزد و کارخانه، تصمیماتی معقولانه‌تر و دقیق‌تر اتخاذ نمود.

هر واحد صنعتی که کار اصلی آن تولید یک محصول است، بیشترین بحث تولید را بر پایه هزینه هایی که در این زمینه انجام می شود قرار می دهد و در واقع قیمت تمام شده از اهمیت بالایی برخوردار است. هزینه های اضافی و در نهایت سود فروش نیز از این امر مستثنی نیست و باید با دقت نسبت به حسابداری تولیدی اقدام شود. یکی از مهم ترین تعاریفی که می توان از حسابداری ‌تولیدی داشت، قابلیت استفاده از این شیوه حسابداری برای پیش بینی هزینه هاست و در واقع می توان با استفاده از این شیوه حسابداری کنترل کامل و دقیقی بر هزینه مواد، کارخانه و دستمزد ها داشت. به خاطر همین می توان گفت که حسابداری تولیدی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

اولین بحثی که می توان در مورد حسابداری تولیدی در آن وارد شد دارایی های شرکت تولیدی است؛ هر آنچه که شرکت دارد چه از سرمایه گذار و چه از طلبکار، در حالت کلی به کلیه حقوق مالی که در اختیار شرکت قرار دارد، دارایی های شرکت گفته می‌شود. دارایی قسمت های گوناگونی همچون: وجوه نقد( شامل پول نقد در صندوق، وجه نقد در بانک)، مطالبات (بدهکاران) شامل بدهکاران به شرکت، اسناد دریافتنی، موجودی های جنسی و کالا و مواد اولیه و ملزومات و اموال و اثاثیه و ساختمان دارد.

فرا گرفتن حسابداری تولیدی :

لازم به ذکر است که یادگیری و آموزش حسابداری تولیدی ،علاوه بر این که می تواند دانش تخصصی حسابداران را بیشتر کند، می تواند در افزایش درآمد آن ها نیز نقش مهمی داشته باشد. به همین جهت است که بسیاری از افراد به این شغل روی می آورند. این افراد می توانند با تلاش و حرکت در مسیری درست، به خواسته ها و اهداف خود دست یابند.

آموزش حسابداری کارگاه تولیدی نیاز به مطالعه مداوم و به روز اطلاعات قبلی دارد. دلیل این امر آن است که حسابداران تولیدی به تعیین استراتژی های یک شرکت می پردازند و در صورتی که استراتژی مناسبی برای یک تجارت انتخاب نشود، فعالیت شرکت ها با مشکل مواجه می شود.به همین جهت است که در این مقاله از وب سایت رادین حساب، قصد داریم تا در مورد آموزش حسابداری تولیدی به بحث پرداخته و نحوه و مزایای یادگیری این دانش را بیان کنیم.

نحوه آموزش حسابداری تولیدی

به طور کلی چندین قانون مختلف برای مطالعه موثر حسابداری وجود دارد اما یادگیری جامع آن نیاز به علاقه و اشتیاق اولیه دارد، علاوه بر این موضوع کسانی که می خواهند در رشته حسابداری پیشرفت بسیاری داشته باشند، می توانند با فرا گرفتن حسابداری تولیدی به این هدف خود برسند و درآمد خود را افزایش دهند.

چنانچه به حسابداری و آمار و ارقام علاقه ندارید، مطالعه حسابداری می تواند خسته کننده به نظر برسد، در بسیاری از افرادی که به حسابداری علاقه ایی ندارند، این رشته بسیار سخت خواهد بود و پیشرفت کردن در آن نیز تقریبا غیر ممکن می شود، بنابراین اگر می خواهید در این رشته پیشرفت خوبی داشته باشید، باید با علاقه به یادگیری مباحث مختلف حسابداری بپردازید.

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به رشته حسابداری علاقه دارید و تمام تلاش خود را برای یادگیری این دانش به کار می گیرید، به شما پیشنهاد می کنیم که زمان مطالعه خود را به حداکثر برسانید، در این صورت می توانید حسابداری را به صورت کارآمد تری بیاموزید. کتب درسی و جزوه حسابداری منابع بسیار خوبی برای مطالعه این دانش به حساب می آیند.

قوانین بسیار مهم در یادگیری حسابداری:

همان گونه که بیان شد، خواندن جزوات و کتاب های مربوط به رشته حسابداری بسیار حائز اهمیت است اما باید بدانید که علاوه بر کتاب های این رشته، مباحث و قوانین بسیار مهمی نیز وجود دارد که باید آن ها را فرا بگیرید.در ادامه قوانین و پیشنهاداتی برای استفاده موثرتر از کتاب های درسی حسابداری بیان خواهیم کرد:

نحوه آموزش حسابداری تولیدی

ماهیت دانش حسابداری

مطالعه و آموزش حسابداری تولیدی از کتب درسی، نسبت به مطالعه موضوعات دیگری مانند تاریخ، اقتصاد و زیست شناسی متفاوت است. هنگامی که شما کتاب های تاریخی را مطالعه می کنید، معمولاً ۹۰ درصد مطلب را درک کرده یا ایده کلی در مورد آنچه اتفاق افتاده است را به دست می آورید.

اما این امر در مورد کتاب های حسابداری صادق نیست. به منظور مطالعه حسابداری، کتاب درسی خود را بخوانید و اگر نکته ای را درک نکردید، مجدداً آن را بخوانید. چنانچه متوجه موضوعی نمی شوید، اشکالی ندارد اما اطمینان حاصل کنید که مفاهیم حسابداری را به خوبی درک کرده اید، به دلیل آن که یادگیری مفاهیم حسابداری بسیار مهم می باشد و اگر بخواهید حسابداری را به طور کامل بیاموزید، باید در ابتدا مفاهیم آن را به خوبی درک کنید.

لازم به ذکر است که مفاهیم حسابداری معمولاً به یکدیگر مرتبط هستند هنگامی که شما شروع به مطالعه فصل جدیدی می کنید، لازم است که از مفاهیمی که در فصل های پیشین آموختید نیز استفاده کنید. بنابراین بهتر است که تسلط کافی بر فصلی که آن را مطالعه کردید، داشته و سپس به سراغ فصل های بعدی بروید. تقریباً هر آنچه که در کتاب های حسابداری مطرح شده است، حائز اهمیت است. بنابراین بهتر است که همه نکات را مورد مطالعه قرار داده و بر آنها تسلط کافی پیدا کنید.

کتاب های درسی حسابداری را برای درک <<چرا>> بخوانید.

حسابداری معمولاً نیازی به خاطر سپردن اطلاعات مختلف ندارد با این حال شما را ملزم به درک چرا می کند. در حسابداری منطق پشت هر اصل را درک خواهید کرد و متوجه علت هر موردی که آموزش داده می شود، خواهید شد. باید بیان شود که حسابداری همان ریاضیات می باشد و علم ریاضی، علمی است که بر اساس منطق و دلیل می باشد بنابراین شما برای یادگیری حسابداری باید به ریاضیات نیز علاقه داشته باشید تا بتوانید مسائل مختلف در این رشته را فرا گیرید و به حل آن ها بپردازید.

هنگامی که مطالعه یک موضوع جدید در حسابداری را به پایان می رسانید، سعی کنید که موضوع جدید را به زبان خود برای خود بیان کنید. حتی می توانید آنچه را که آموخته اید، برای افراد دیگر نیز بازگو کنید. بیان مفاهیم اصلی به زبان خود و توضیح آن با صدای بلند، موثرتر از خواندن یک متن در چندین مرتبه است.

چگونه ها را کشف کنید.

یکی از مهم ترین اصل آموزش حسابداری تولیدی ، درک چگونه است. هنگامی که چرا را درک کردید، نوبت آن است که چگونه را نیز درک کنید. درک این که چرا یک اصل یا مفهوم در حسابداری مورد استفاده قرار می گیرد، بدون دانستن چگونگی اعمال آن، کافی نمی باشد. یک حسابدار تولیدی باید بداند که مفاهیم حسابداری چگونه کار می کنند و توانایی استفاده از آن ها را داشته باشد. برای درک نحوه عملکرد اصول حسابداری و نحوه استفاده از آن ها می توان از تمریناتی که در کتاب های حسابداری مطرح شده اند، استفاده کرد.

بیشتر تمریناتی که در کتاب های آموزش حسابداری تولیدی طرح می شوند، به طور خاص برای کمک به حسابداران به منظور به کارگیری اصول و مفاهیم که در آن بخش آموزش داده شده است، طراحی شده اند. بهتر است که برای تسلط به موضوع پیش از نگاه کردن جواب، به خوبی روی مسئله مورد نظر فکر کرده و تلاش خود را برای حل آن به کار گیرید.

مطالب پیشین را مرور کنید.

یکی از مهم ترین نکاتی که در هنگام آموزش حسابداری تولیدی باید رعایت کنید، مرور مطالب پیشین است. فهمیدن و یادآوری هر موضوع بسیار ساده تر از یادگیری موضوع مورد نظر برای اولین بار است. موثرترین راه برای یادگیری حسابداری تولیدی و حفظ آنچه یاد گرفته اید، بررسی مفاهیمی است که قبلاً مطالعه کرده اید.

یادگیری حسابداری مانند یادگیری دروسی مثل جامعه شناسی نیست که شب پیش از امتحان آن را مطالعه کنید. حسابداری نیاز به مطالعه مداوم و مرور اصل های حسابداری دارد. در هنگام مرور درس های قبلی حتماً تمریناتی که در حل آن ها اشکال داشتید را یافته و مجدداً آن ها را حل کنید.

نوشتن خلاصه ای از آنچه که یاد گرفته اید، کمک زیادی به یادآوری و مرور مطالب پیشین می کند. هنگام مرور مطالب، اصول و مفاهیم فراموش شده را مجدداً یادآوری کرده و در دوره های بعدی مطالعه مجدداً بخوانید. این امر سبب می شود که مطالب مطالعه شده در ذهن شما نقش ببندد و آن ها را از یاد نبرید.

حل مسائل حسابداری برای آموزش حسابداری تولیدی

هیچ روشی بهتر از حل تمرینات حسابداری نمی تواند به افراد برای یادگیری حسابداری کمک کند، در کل باید بیان شود که دروسی که دارای تمرینات خاص هستند و نیاز به محاسبع دارند، تنها با حل تمرینات مختلف می توان آن ها را به صورت کامل یاد گرفت.

چنانچه فردی بتواند مسائل و تمرینات مربوط به حسابداری تولیدی را به خوبی حل کند، می توان دریافت که بر اصول و مفاهیم حسابداری تسلط داشته و آماده کار به صورت عملی خواهد بود. برای حل مسائل حسابداری بهتر است که نکاتی را رعایت کنید که در ادامه برخی از آن ها را مطرح خواهیم کرد:

 • مسئله را به خوبی بخوانید و مطمئن شوید که آنچه را که مسئله از شما خواسته، درک کرده اید. سپس نسبت به حل آن اقدام کنید.
 • هر مسئله را بدون مراجعه به منابع درسی حل کرده و به خوبی روی آن فکر کنید.
 • اگر در حل مسئله مورد نظر گیر کردید، به کتاب درسی یا یادداشت های خود مراجعه کنید اما این کار را تنها زمانی انجام دهید که تلاش خود برای حل مسئله را به کار گرفته اید.
 • چنانچه بدون مراجعه به منابع درسی نمی توانید مسئله مورد نظر را حل کنید، مطالب فراموش شده را مجدداً مورد مطالعه قرار دهید.

مطالب پیشین را مرور کنید.

یادگیری کامل مباحث حسابداری تولیدی:

لازم به ذکر می باشد که برای یادگیری کامل مباحث حسابداری باید دو نکته را در نظر داشته باشید که در زیر به آن ها اشاره می شود :

 • به طور مداوم مطالعه کنید.

از آنجا که مفاهیم حسابداری بر پایه یکدیگر بنا شده اند، بسیار مهم است که برای آموزش حسابداری تولیدی ، همگام با دوره های آموزش حسابداری باشید. بعد از هر کلاس یادداشت های خود را مرور کنید. چنانچه در طول کلاس های حسابداری، مفهومی را درک نکرده اید، اقدامات لازم برای یادگیری آن پیش از جلسه بعدی را به انجام برسانید.

 • تنها سوال احمقانه، سوالی است که شما نمی پرسید.

چنانچه در درک یک اصل یا مفهوم در طول آموزش حسابداری، مشکل دارید، دست خود را بالا برده و سوالی که ذهن شما را درگیر کرده است، بپرسید. بسیاری از افراد از پرسیدن سوالات خود واهمه دارند که بهتر است برای تسلط بر حسابداری تولیدی این ترس ها را کنار گذاشته و سوالات خود را مطرح کنید.

چگونگی شرکت در کلاس های آموزش حسابداری تولیدی

بسیاری از افرادی که قصد تسلط بر دانش حسابداری تولیدی دارند، از دوره های آموزش حسابداری و جزوه حسابداری تولیدی استفاده می کنند. شرکت در دوره ها یا کلاس های حسابداری اگر چه بسیار مفید است اما در صورتی که برخی نکات توسط فرد متقاضی رعایت نشوند، چنین دوره هایی بازدهی کافی را نخواهند داشت. در ادامه برخی از نکاتی که کمک می کند تا افراد نهایت استفاده را از دوره های آموزش حسابداری داشته باشند، به شرح زیر است:

 • همیشه با آمادگی قبلی در کلاس ها حاضر شوید.

برای شرکت در هر جلسه از کلاس، تکالیف تعیین شده را حل کرده و یادداشت های خود از جلسات قبلی را مرور کنید.

 • در مباحث درس شرکت کنید.

چنانچه در هر جلسه از کلاس آماده باشید، می توانید سوالات خوبی را از مدرس پرسیده و از این طریق بیشترین سود را از شرکت در کلاس ها ببرید. شرکت در چنین کلاس هایی سبب می شود که حسابداران برای کار در صنعت یا تجارت های مختلف آماده شده و بتوانند خدمات حسابداری مناسبی را ارائه دهند.

برخی از اصولی که طی آموزش حسابداری تولیدی مورد بحث قرار می گیرند.

نکات و مفاهیمی که در طی دوره های آموزش حسابداری به افراد آموزش داده می شود، نقش مهمی در عملکرد حسابداران تولیدی در صنعت دارد. در ادامه برخی از اصولی که در حسابداری تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد را بین خواهیم کرد.

فرمول های مربوط به حسابداری تولیدی

از جمله وظایفی که بر عهده حسابداران تولیدی قرار دارد، اطلاع از موجودی کالاهای موجود در شرکت است. محاسبه تعداد موجودی در هر شرکت، نیاز به محاسبه هزینه کالاهای تولید شده دارد. هزینه کالای تولید شده از طریق فرمول زیر بدست می آید.

فرمول هزینه محصولات تولید شده= خرید مواد اولیه+ هزینه کار مستقیم+ هزینه های سربار

با استفاده از این فرمول و فرمول های دیگری که در دوره های آموزش حسابداری به افراد یاد داده می شود، می توان سود و زیان خط های مختلف تولیدی را به دست آورد. با استفاده از داده های به دست آمده از این فرمول ها، برنامه ریزی های مالی شرکت ها صورت می گیرد.

فرمول های مربوط به حسابداری تولیدی

با استفاده از آموزش حسابداری تولیدی چه خدماتی را می توان ارائه کرد؟

آموزش حسابداری به حسابداران کمک می کند تا در نهایت بتوانند خدمات حسابداری متفاوتی را به شرکت ها و کارخانه های تولیدی ارائه دهند. ارائه خدمات مختلف توسط حسابداران به آنها در ارتقا جایگاه شغلی و کسب درآمدهای بیشتر کمک می کند. برخی از خدماتی که با استفاده از آموزش حسابداری و جزوه حسابداری تولیدی می توان ارائه کرد، به شرح زیر است:

 • ارزیابی حساب های دریافتی و پرداختی

یکی از وظایفی که حسابداران تولیدی برعهده دارند، رسیدگی به حساب ها است. یک حسابدار تولیدی باید مبلغی که از حساب های کسر می شود یا مبالغی که به آنها اضافه می شود را تحت نظر داشته و مدیریت این حساب ها را برعهده بگیرد.

 • طراحی سیستم حقوق و دستمزد

از دیگر خدماتی که حسابداران به کمک اطلاعات به دست آمده از آموزش حسابداری تولیدی ارائه می کنند، طراحی سیستم پرداخت حقوق کارمندان است. در تولیدی ها به دلیل این که تعداد کارمندان بسیار زیاد است محاسبه حقوق هر یک از آن ها کار ساده ای نیست. این وظیفه مهم توسط حسابداران انجام شده و این افراد با طراحی سیستمی برای پرداخت حقوق کارمندان، حقوق آن ها را به طور دقیق محاسبه کرده و در موعد مقرر پرداخت خواهند کرد.

 • ارزش گذاری کالا

از دیگر خدماتی که می توان توسط آموزش حسابداری تولیدی به شرکت های مختلف ارائه کرد، ارزش گذاری کالاهاست. این امر نقش مهمی بر درآمد و کسب سود مورد نظر دارد. در صورتی که ارزش گذاری کالا به درستی صورت نگیرد، شرکت مورد نظر متحمل ضرر خواهد شد. به منظور ارزش گذاری کالاها و خدمات، لازم است که حسابدار تولیدی موارد متعددی مانند قیمت مواد اولیه، هزینه های سربار و مواردی از این قبیل را در نظر بگیرد تا در نهایت ارزش گذاری کالا و خدمات به درستی صورت گرفته و شرکت به سود برنامه ریزی شده دست یابد.

سخن آخر:

در نهایت باید بگوییم که اگر چه آموزش حسابداری تولیدی به کمک دوره ها و جزوه ها بسیار ضروری می باشد اما باید بیان شود که علاوه بر کتاب ها و جزوه ها به موارد دیگری ،نیاز است. حسابداری برای کار در صنعت ضروری است اما دانش تئوری به تنهایی کافی نیست. به همین جهت بهتر است که حسابدار برای کسب تجربه و به چالش کشیدن دانش خود، در شرکت های تولیدی به طور داوطلبانه مشغول به فعالیت شود. کار در چنین شرکت هایی سبب می شود که فرد با نقاط قوت و ضعف خود در حسابداری آشنا شده و در جهت در بهبود ضعف ها و کاستی های خود اقدامات لازم را به انجام برساند.

وظایف حسابداری تولیدی

پس از آنکه شخص مورد نظر دوره های حسابداری تولیدی را گذران و در شرکت تولیدی، به عنوان حسابدار تولیدی به کار مشغول شد، علاوه بر فعالیت های متداول که همه حسابداران باید در طول روز انجام دهند فعالیت خاصی نیز دارد که فقط در شرکت های تولیدی انجام می شود. این مورد محاسبه بهای تمام شده کالا و محصول تولید شده است. این محاسبه به قدری پیچیده و سخت است که نیازمند تجربه و مهارت زیادی در حسابداری دارد. بنابراین فعالیت های واحد حسابداری یک شرکت تولیدی به طور مختصر به قرار زیر است.

-  به دست آوردن بهای تمام شده کالا:

تنظیم بهای تمام شده کالا نیازمند بررسی سه فاکتور مهم

الف)

مواد اولیه،

ب)حقوق و دستمز و

ج) سربار (سربار همه هزینه هایی است که با پرداخت آنها می توان کالا را تولید کرد)است.

- ثبت سند حسابداری شرکت تولیدی:

ثبت سند از جمله فعالیت های پایه ای حسابداری است. به کمک ثبت اسناد است که می توان صورت مالی را به راحتی تنظیم کرد. در صورتی که ثبت سند در شرکت تولیدی به صورت روزانه و دقیق انجام شود دیگر فعالیت های حسابداری اعم از تنظیم صورت مالی، تنظیم ترازنامه، تنظیم وجود نقدینگی و غیره همه در روال خود انجام می شوند.

- تهیه و تنظیم صورت مالی:

صورت مالی گزارشی است که طی آن مدیران شرکت و سهامداران می توانند تشخیص دهند که در یک دوره چند ماه و یا یک ساله شرکت توانسته است به اهداف تعیین شده خود برسد.

-  تهیه صورت سود و زیان:

تهیه و تنظیم صورت سود و زیان فعالیتی است که در آن گزارشی از میزان سود دهی در یک دوره را  حسابدار تعیین می کند.

- تهیه ترازنامه:

ترازنامه نشان دهنده ی بدهی های  بین شرکت و بستانکاری آن به اضافه سرمایه شرکت توازن است. در تنظیم ترازنامه بستانکاری های شرکت با سرمایه های شرکت جمع بسته می شود و این باید با بدهی های شرکت یکسان باشد. در غیر این صورت شرکت دچار مشکلات سیاست گذاری است.

- تهیه صورت گردش نقدینگی شرکت:

برای این کار، حسابدار به  صورت گزارش به اطلاع مسئولین امر می رساند که پول در گردش و جاری در شرکت تولیدی از کجا به دست آمده است و در کدام قسمت هزینه شده است.

-  تهیه صورت سود و زیان جامع شرکت:

این گزارش و صورت نشان دهنده ی آن است که آیا از زمان تاسیس شرکت تولیدی و سیاست های انتخاب شده، شرکت توانسته است تا به امروز به هدف اصلی خود که سودآوری است برسد یا خیر.

- محاسبه حقوق و دستمزد:

در شرکت های تولید ی نیز همچون سایر شرکت ها عده ای به عنوان کارمند وکارگر مشغول به کار هستند. محاسبه میزان حقوق، بیمه، پاداش و سایر موارد نیز بر عهده ی حسابدار است.

- تنظیم اظهار نامه مالیاتی


شرکت های تولیدی نیز همچون شرکت ها ی دیگر باید سالانه و در اعلام عمومی سازمان امور مالیاتی کشور اظهار نامه مالیاتی خود را ارسال کنند.  تنظیم این اظهار نامه از دیگر وظایف حسابدار تولیدی است.

ارزش گذاری کالا

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display